Qualitycultureday
Qualitycultureday
×

Prelegenci

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Aneta Nitsch-Osuch

lekarz, pediatra, epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego. Kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prodziekan ds. programu i jakości kształcenia Wydziału lekarskiego WUM, konsultant województwa mazowieckiego w dziedzinie epidemiologii, członek Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, przewodnicząca Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Autorka licznych publikacji o wystąpień na kongresach krajowych i międzynarodowych w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych, wakcynologii, higieny szpitalnej oraz racjonalnej antybiotykoterapii. Laureatka nagród ministra Zdrowia oraz JM Rektora WUM, odznaczona Medalem komisji Edukacji Narodowej.

Nitsch-Osuch

Dr n. ekon. Magdalena Bogdan

adiunkt w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Doktor nauk ekonomicznych, magister nauk o zarządzaniu i nauk o zdrowiu, absolwent studiów podyplomowych z prawa medycznego. 
Naukowo zajmuje się zdrowiem publicznym i epidemiologią chorób rzadkich w oparciu o krajowe rejestry szpitalne. Autorka ponad 50 artykułów publikowanych w czasopismach naukowych w kraju i za granicą. Dydaktyk szkolący studentów z zakresu m.in. zdrowia publicznego oraz organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia.
Dotychczas odpowiedzialna za realizację krajowych i międzynarodowych projektów badawczo-wdrożeniowych w sektorze zdrowotnym związanych z tematyką opieki koordynowanej i wpływem kompetencji personelu medycznego na efektywność opieki nad pacjentem. Przygotowywała ekspertyzy i analizy dla Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. 
Członek Zarządu Stowarzyszenia IFIC Polska – Międzynarodowej Fundacji na rzecz Zintegrowanej Opieki. 

bogdan

Dr inż. Katarzyna Okręglicka  - Specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki. Absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 2008 roku ukończyła Studia Podyplomowe z Doskonalenia Pedagogicznego w SGGW w Warszawie. Pracę doktorską z fizjologii żywienia obroniła w 2012 roku. Wykonawca grantu promotorskiego NCN (KBN): pt. „Wpływ proporcji makroskładników i rodzaju tłuszczu w diecie na mechanizmy regulacji ciśnienia tętniczego w nerkach.”  Od 2010r. zatrudniona w Zakładzie Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego WUM. 
Redaktor czasopisma Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej „Family Medicine and Primary Care Review”, członek POLSPEN sekcji Dietetyki Klinicznej.
Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich z zakresu medycyny stylu życia oraz promotor pomocniczy 1 otwartego przewodu doktorskiego. 
Działalność naukowa skoncentrowana wokół problematyki epidemiologii oraz profilaktyki i terapii zależnej od stylu życia chorób przewlekłych niezakaźnych, szczególnie roli diety roślinnych w zapobieganiu i leczeniu chorób metabolicznych u dorosłych. 
Opublikowane prace: 43, rozdziały w książkach: 5, rozdziały w podręcznikach: 1, liczne komunikaty krajowe i zagraniczne. 
Działalność dydaktyczna: zajęcia obowiązkowe i fakultatywne dla studentów WUM (kierunek lekarski, lekarsko-stomatologiczny, English Division, wykładowca na kursach ze zdrowia publicznego dla lekarzy wszystkich specjalizacji. 
Laureatka nagrody dydaktycznej Jego Magnificencji Rektora prof. Zbigniewa Gacionga, WUM.

okreglicka

Prof. dr hab. n. md. Dagmara Mirowska-Guzel  - od 2013 r. kieruje Katedrą i Zakładem Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z którą jest związana od 1999 r. Specjalistka neurolog i farmakolog kliniczny, w latach 2013-2018 konsultantka wojewódzka w dziedzinie farmakologii klinicznej. Obecnie jest przewodniczącą Komitetu Terapii i Nauk o Leku Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącą Wydziału V Nauk Lekarskich i członkinią Zarządu Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa  Farmakologii  Klinicznej  i  Terapii, członkinią zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, rady naukowej Polskiego Towarzystwa Bezpiecznej Farmakoterapii oraz Zespołu Języka Medycznego Rady Języka Polskiego. Bierze aktywny udział w nauczaniu farmakologii i farmakologii klinicznej na poziomie przed- i podyplomowym

mirowska-guzel

Dr n. med. Aleksandra Paź - od 1992 r. związana z Katedrą i Zakładem Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jako nauczyciel akademicki. W 2002 r. uzyskała specjalizację z farmakologii klinicznej. Od 2018 r. konsultantka wojewódzka w dziedzinie farmakologii klinicznej. Od 2019 r. koordynatorka zajęć z zakresu farmakologii i toksykologii największego wydziału lekarskiego w Polsce. Obszar jej zainteresowań dydaktycznych koncentruje się wokół racjonalnej antybiotykoterapii, zagadnień związanych z antybiotykoopornością i bezpieczeństwem farmakoterapii.

paz

Dr n. med. Agata Karpińska – z wykształcenia stomatolog, z zamiłowania dydaktyk. Dr Karpińska ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (obecnie WUM) w 2006 roku, obroniła doktorat w 2016 roku, a od 8 lat pracuje w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej na stanowisku dydaktycznym. Chętnie podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach oraz projektach dydaktycznych. Preferuje interaktywny sposób prowadzenia zajęć i wykorzystuje różnorodne metody aktywizacji studentów. Jako pierwsza w Katedrze podjęła wyzwanie włączenia w proces dydaktyczny wykorzystania platformy e-learningowej, a od początku pandemii COVID-19 dzięki jej zaangażowaniu jednostka płynnie realizowała program zdalnie w nowych, trudnych warunkach.

karpinska

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska - lekarz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych 
i hipertensjologii. Od 2013 roku kieruje Katedrą i Zakładem Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej, w 2020 roku objęła funkcję prorektora ds. personalnych i organizacyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2016-2019 pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich I, II i III roku I Wydziału Lekarskiego WUM. Pełni funkcję przewodniczącej Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN w kadencji 2020-2023, a w kadencji 2017-2020 była zastępcą przewodniczącego Komitetu. Jest aktywnym członkiem American Physiology Society, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego oraz Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej PTK. 
Jej zainteresowania naukowe obejmują, m.in. zagadnienia związane z kardioonkologią, regulacją ciśnienia tętniczego oraz czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Odbyła szereg staży zagranicznych połączonych z prowadzeniem wykładów na europejskich uczelniach medycznych m.in. w Finlandii, Austrii, Portugalii oraz we Włoszech. Była wielokrotnie nagradzana indywidualnymi i zespołowymi nagrodami Ministra Zdrowia i Rektora WUM. Jest promotorem kilku przewodów doktorskich oraz recenzentką w przewodach doktorskich i habilitacyjnych. 
Obecnie realizuje własny grant badawczy w ramach projektu OPUS. Ponadto brała udział 
w realizacji 15 projektów badawczych finansowanych ze środków zewnętrznych (Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki) oraz środków wewnętrznych uczelni w charakterze kierownika projektu, opiekuna, głównego badacza. Była inicjatorką i organizatorem wielu konferencji naukowych (Sympozjum Sekcji Kardiologii Eksperymentalnej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych Polskiej Akademii Nauk a także Konferencji Naukowych I Wydziału Lekarskiego). Jest autorką lub współautorką kilkuset publikacji pełnotekstowych, opublikowanych w czasopismach recenzowanych.

cudnoch-jedrzejewska

lek. Joanna Michalik - wieloletni wykładowca w Zakładzie Informatyki Medycznej i Telemedycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Jej zainteresowania naukowe obejmują zastosowanie nowoczesnych technologii w medycynie oraz nauczaniu. Była członkiem zespołu, który założył uczelnianą platformę e-learningową. Prowadzi szkolenia oraz konsultacje z zakresu e-learningu dla nauczycieli akademickich WUM oraz udziela wsparcia technicznego i metodycznego w zakresie tworzenia materiałów e-learningowych. Otrzymała kilkukrotnie indywidualne i zespołowe nagrody Rektora WUM. 
Obecnie jest wykonawcą w dwóch projektach dydaktycznych NCBiR, które mają na celu podniesienie jakości i efektywności kształcenia zorientowanego na studenta WUM oraz modyfikację programów kształcenia poprzez implementację nowoczesnych interaktywnych technik kształcenia.

michalik

Dr n. med. Agnieszka Barbara Wsół - w 2007 roku uzyskała dyplom lekarza na II Wydziale Lekarskim ówczesnej Akademii Medycznej w Warszawie (aktualnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Od 2007 roku związana jest z Katedrą i Zakładem Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, poza praca naukową prowadzi zajęcia z fizjologii i patofizjologii dla studentów kierunku lekarskiego w języku polskim i angielskim (english-division), analityki medycznej. W 2012 roku uzyskała stopień dr nauk medycznych, w roku 2014 tytuł specjalisty chorób wewnętrznych i w 2019 tytuł specjalisty kardiologii. 
Od wielu lat łączy pracę kliniczną i badawczą. Główne zainteresowania badawcze: badania nad udziałem neuropeptydów w regulacji układu krążenia w warunkach fizjologicznych, chorobach układu krążenia i stresie.  Odbyła staż zagraniczny w Niemczech. Współpracowała z wieloma ośrodkami naukowymi, w tym w Ukrainie.  

wsol

Dr n. med. Liana Puchalska -  lekarz, specjalista w dziedzinie dermatologii. Ukończyła studia na kierunku lekarskim na Akademii Medycznej im. M. Pierogowa w Winnicy (Ukraina). Od 1998 roku adiunkt w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej. W 2005 roku otrzymała stopień doktora nauk medycznych. Wieloletni opiekun dydaktyczny studentów kierunku lekarskiego, członkini Rady Pedagogicznej. Autorka skryptów dla studentów kierunków medycznych. Opiekun studenckiego koła naukowego „Grawitacja”. Członek komisji konkursowych np. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej „Wielka Synapsa”. Laureatka nagród dydaktycznych Rektora WUM oraz Ministra Zdrowia. Autorka wielu publikacji naukowych w czasopismach w wysokim współczynniku IF. Zainteresowania naukowe i dydaktyczne koncentrują się na zagadnieniach związanych z fizjologią i patofizjologią układu krążenia oraz fizjologiczną adaptacją do warunków ekstremalnych.

puchalska